Szukaj
Close this search box.

Kolor roku 2018 wg PANTONE – kryształowa interpretacja

Kolorem roku 2018 PANTONE został Ultra Violet 18-3838. Ta wiadomość już jakiś czas temu obiegła Internet i wszelkie kreatywne branże, związane z doborem kolorów do produktów. W tym artykule spróbujemy odnieść się do tego wyboru i zinterpretować go w kontekście oczywiście wyrobów ze szkła kryształowego.

Kolor roku 2018 wg Pantone - Ultra Violet 18-3838 (źródło: pantone.com)
Kolor roku 2018 wg Pantone – Ultra Violet 18-3838 (źródło: pantone.com)

Zacznijmy jednak od tego, czym jest PANTONE i dlaczego podmiot ten dyktuje jeden, wiodący kolor na cały najbliższy rok?

Amerykański Instytut PANTONE jest uznanym na całym świecie autorytetem w zakresie kolorów oraz ich doboru i komunikacji w różnych branżach. Eksperci PANTONE, co roku poddają dokładnej analizie panujące trendy kolorystyczne. Inspirując się współczesnymi nastrojami, wydarzeniami społeczno-politycznymi, sztuką, kulturą i wszelkimi branżami kreatywnymi, starają się znaleźć taki odcień, który najtrafniej odzwierciedli współczesne trendy.

Dla przypomnienia, w ubiegłym roku, kolorem 2017 był GREENERY, czyli odświeżająca, lekko przytłumiona zieleń, w 2016 roku – aż dwa odcienie: ROSE QUARTZ, czyli pudrowy róż oraz SERENITY, czyli delikatny błękit, zaś w 2015 – stylowe, przygaszone bordo, czyli MARSALA. Całą historię kolorystyczną odcieni roku Pantone znaleźć można na oficjalnej stronie instytutu.

Kolor roku Pantone to wskazówka i inspiracja dla designerów, projektantów i producentów, w branżach takich jak grafika, design, moda, wnętrza, sztuka itp. Dla nas to również nie jest obojętny temat. Nasi projektanci szkła śledzą bieżące trendy i tendencje rynków polskiego i zagranicznych i starają się znaleźć złoty środek między preferencjami naszych wymagających klientów, a obecną modą. Wszystko po to, aby na corocznych zagranicznych targach branżowych, np. we Frankfurcie, zaproponować całkiem nowe kolekcje, w zupełnie nowych odcieniach. W przypadku szkła kryształowego nie jest to jednak takie proste, ponieważ większość klientów preferuje klasyczne i zdecydowanie bardziej uniwersalne, bezbarwne wyroby kryształowe. Mimo wszystko, kolorów u nas nadal nie brakuje.

A wracając do ULTRA VIOLET nr 18-3838, jak wskazuje Dyrektor Instytutu Kolorów Pantone Leatrice Eiseman, kolor ten cechuje złożoność, artystyczna ekspresja i duchowe refleksje. Przywołuje on na myśl tajemnice kosmosu i bezkresnego nieba. Kojarzy się z kontrkulturą i muzycznymi legendami, takimi jak: Prince, David Bowie czy Jimi Hendrix. Historycznie, silnie wiąże się z mistycyzmem i życiem duchowym. Według Laurie Pressman, vice-dyrektora instytutu, kolor roku Pantone stał się już czymś znacznie więcej niż „tym, co trendy” w świecie projektowania. Stał się on odzwierciedleniem tego, co jest potrzebne w dzisiejszym świecie.

Pora przemówić do wyobraźni! Postanowiliśmy więc zaprezentować Państwu ULTRA FIOLETOWE zestawienie, malowanych w odcieniach podobnych do koloru roku 2018, produktów marki Julia, które mogą Państwo dostać w naszym sklepie online i w sklepach firmowych w Piechowicach.

A co się znalazło w naszym zestawieniu?

Od lewej: Karafka do wina – TU,  szklanki do herbaty, soku – TU, szklanki do whisky ze szlifem szachownicy – TU, kieliszki do szampana ze szlifem szachownicy – TU, kieliszki do szampana w szlifie Aeris – TU, szklanki do herbaty, soku – TU, małe szklanki do kawy espresso – TU.

A jak Państwu podoba się ten odcień fioletu? Sprawdzi się w najbliższym roku?

Udostępnij:

Inne posty