Szukaj
Close this search box.

Jak poprawnie podawać szampana?

Sylwester już za kilka dni. Możliwości spędzenia tego wyjątkowego wieczoru w roku jest cała masa, od balów, przez miejskie zabawy pod chmurką, składkowe imprezy w wynajętych lokalach, domówki, na sylwestrze przed tv skończywszy. Z dużym prawdopodobieństwem, na każdym z tych wydarzeń nie zabraknie trunku, który w żadnych innych okolicznościach nie smakuje tak dobrze. Mowa rzecz jasna o szampanie.

Jak jednak podać go gościom, aby nie popełnić gafy? Czy istnieją jakieś wytyczne, o których warto pamiętać? Oczywiście! Spieszymy więc z kilkoma praktycznymi poradami, jak poprawnie podawać szampana.

Zacznijmy od szkła. Sylwester i Nowy Rok to zdecydowanie wyjątkowe, niepowtarzalne dni w roku. Warto zadbać więc o to, aby i szampan podany był we właściwy sposób, co zagwarantuje zdecydowanie bardziej przyjemne wrażenia z degustacji tego musującego trunku. Kieliszki do szampana posiadają charakterystyczny kształt typu flute. Oznacza to wysoką nóżkę kieliszka i smukłą, wydłużoną czaszę. Taki kształt gwarantuje, że bąbelki i aromat szampana nie ulotnią się zbyt szybko. Kieliszki powinny być w temperaturze pokojowej. Zdecydowanie bardziej elegancki efekt osiągniemy podając szampana w zdobionych kieliszkach ze szkła kryształowego.

Kieliszki do szampana z kolekcji LINEA
Kieliszki do szampana z kolekcji LINEA

Kieliszki kryształowe do szampana z kolekcji LINEA – TU.

Szampan, aby zachować wszystkie swoje walory smakowe, powinien zostać schłodzony w lodówce do temperatury około 5-9 stopni Celsjusza. Odpowiednia temperatura wydobędzie jego przyjemny aromat. Ostrożnie otwarty trunek nalewamy przechylając kieliszek, co zminimalizuje pianę. Aby ułatwić sobie tę czynność, można najpierw wlać do każdego kieliszka około 3 cm płynu, a gdy piana opadnie, dopełnić je do około 2/3 wysokości. Pijąc, trzymamy kieliszki za nóżkę, aby nie ogrzewać zanadto szampana ciepłem dłoni. Otwartą butelkę umieszczamy koniecznie w specjalnym kubełku wypełnionym lodem. Taki zabieg zagwarantuje odpowiednią temperaturę szampana. Kubełek może być metalowy lub jeszcze lepiej – kryształowy, wówczas wyraźnie widać butelkę z etykietą oraz ilość lodu i wody w naczyniu.

Kryształowy kubeł do lodu

Kryształowy kubeł do lodu – TU.

Z czym podawać szampana? Ten musujący trunek bardzo lubi towarzystwo serów (gouda, brie, camembert, kozi), owoców morza, ostryg, żabich udek, czarnego kawioru, owoców (zwłaszcza truskawek), trufli, czekolady, ciast oraz deserów. Wytrawny szampan pasował będzie również do dań głównych, mięsa czerwonego i białego, wędlin, kiełbas. Warto pamiętać, iż z szampanem nie komponują się zbyt dobrze zupy oraz ryby słone, marynowane w occie, wędzone.

Prawdziwy szampan, ze względu na surowe rygory w jego produkcji jest drogim alkoholem i nie każdy może sobie pozwolić na degustację oryginalnych trunków, pochodzących z regionu Szampanii we Francji. Mimo to jednak, aby symbolicznie uczcić nadchodzący Nowy Rok, można zaopatrzyć się w butelkę nieco tańszego wina musującego, które odpowiednio przygotowane (schłodzone) i zaserwowane w pięknych, kryształowych kieliszkach, smakować będzie zdecydowanie najlepiej w roku.

Jak poprawnie podawać szampana?

A tymczasem, zapraszamy Państwa również do zwiedzania Huty oraz udziału w warsztatach szklarskich. Czekamy na Państwa zarówno w sylwestra, jak i w Nowy Rok. Dokładne godziny otwarcia znaleźć można na facebooku oraz stronie www Huty Szkła Kryształowego Julia.

Udostępnij:

Inne posty

Z czym pic whiskey

Z czym pić whisky – najlepsze drinki koneserów

Whisky to napój, który od lat cieszy się niezmienną popularnością wśród miłośników trunków z całego świata. Jednak, aby w pełni docenić bogactwo smaku whisky, warto wiedzieć, z czym najlepiej ją pić oraz jakie drinki stanowią prawdziwy majstersztyk dla koneserów tego trunku.

Zobacz więcej