Szukaj
Close this search box.

Jak nakrywać do stołu? Druga zasada jest absolutnie konieczna!

Jak przygotować eleganckie nakrycie stołu, które oczaruje gości? Jak nakryć do stołu, aby wszystko było dopięte na ostatni guzik? Nakrywanie do stołu powinno być precyzyjnie przemyślane pod kątem tego, jaki posiłek będzie serwowany i ilu gości będzie siedzieć przy stole. Prawidłowe nakrywanie do stołu, zgodne z zasadami savoir-vivre’u, zawsze robi na zaproszonych gościach duże wrażenie. Podpowiemy Ci, jak ładnie nakryć stół w taki sposób, aby nakrycie zapewniało komfort Twoim gościom i jednocześnie było jak najbardziej estetyczne. W rzeczywistości bowiem opanowanie podstawowych zasad, jak przygotować nakrycie stołu krok po kroku , nie jest trudne.

Podstawowa zasada nakrywania do stołu – obrus jako tło aranżacji

Pierwsza zasada nakrywania do stołu to użycie czystego i wyprasowanego obrusu. Powinien on być dopasowany do rozmiaru stołu i okazji. Krawędzie obrusu powinny zwisać równomiernie ze wszystkich stron, około 20-30 cm poniżej krawędzi stołu. Dodatkowo, ważne jest, aby obrus był dobrze dopasowany do pozostałych elementów nakrycia stołu, takich jak talerze, sztućce i serwetki.

Pamiętaj też o podkładce pod talerz, która chroni stół przed zarysowaniami i zabrudzeniami. Dopiero po ułożeniu obrusu i podkładki można przejść do dalszych etapów nakrywania do stołu, takich jak rozmieszczenie talerzy, sztućców i szklanek. Jeśli obrus jest biały, możesz użyć kolorowych podkładek pod talerze, aby nadać stołowi bardziej wyrazisty charakter.

Na co dzień możesz użyć bawełnianego lub lnianego obrusu. Na bardziej uroczyste okazje sprawdzi się obrus z satyny lub jedwabiu. Pamiętaj, że pierwsza zasada nakrywania do stołu to podstawa savoir-vivre. Dobrze nakryty stół świadczy o gospodarzu i sprawia, że posiłek jest bardziej przyjemny dla wszystkich gości.

Podstawowe nakrycie stołu – jak je przygotować?

Jak poprawnie nakryć do stołu ? Podpowiemy Ci, jak ładnie nakryć stół w taki sposób, aby nakrycie zapewniało komfort Twoim gościom i jednocześnie było jak najbardziej estetyczne. Do przygotowania podstawowego nakrycia stołu potrzebujesz takich elementów jak:

Obrus lub bieżnik – biały obrus jest klasycznym i eleganckim wyborem. Możesz również użyć kolorowego obrusu lub bieżnika, aby nadać stołowi bardziej indywidualny charakter. Pamiętaj, aby obrus był wyprasowany i bez zagnieceń.

Talerze – duży, płaski talerz na danie główne. Mały talerzyk na przystawkę (opcjonalnie). Głęboki talerz na zupę (opcjonalnie).

Sztućce – nóż do dania głównego po prawej stronie talerza. Widelec do dania głównego po lewej stronie talerza. Łyżka do zupy po prawej stronie talerza (opcjonalnie). Łyżeczka deserowa nad talerzem (opcjonalnie). Widelec deserowy nad talerzem (opcjonalnie).

Szklanki – kieliszek do wody oraz kieliszek do wina (opcjonalnie).

Serwetkę – serwetka może być umieszczona po lewej stronie talerza lub na nim. Możesz złożyć serwetkę w prosty sposób lub bardziej ozdobnie.

Podstawowe nakrycie stołu – główne zasady nakrywania do stołu

Sól i pieprz stawiaj w centralnym punkcie stołu. Dodaj delikatne i subtelne dekoracje, takie jak świeże kwiaty lub świece. Pamiętaj, aby zachować równe odległości między nakryciami (około 60 cm) i zadbać o estetykę i spójność dekoracji. Jeśli nie masz wszystkich elementów, możesz pominąć te, które nie są niezbędne. Dostosuj nakrycie stołu do rodzaju serwowanych potraw. Na co dzień możesz używać prostszych naczyń i sztućców.

Podstawowe nakrycie stołu jest wystarczające na większość okazji. O szczególną atmosferę warto zadbać, na przykład na przyjęciu z przyjaciółmi, podczas rodzinnej kolacji lub w okresie świątecznym, kiedy nakrycie stołu ma znaczącą rolę.

Jeśli chcesz stworzyć bardziej uroczysty charakter nakrycia stołu, możesz dodać więcej elementów, takich jak kieliszki do różnych rodzajów wina, sztućce do deseru czy dekoracje. Natomiast pamiętaj, że dekoracja stołu i to czy na stole stanie elegancka zastawa, czy raczej porcelana, którą używasz na co dzień, zależy już od tego, czy planujesz odświętną uroczystość, czy też niedzielny obiad w rodzinnym gronie.

Nakrycie stołu na uroczysty obiad – zasady savoir-vivre’u

Uroczysty obiad to wyjątkowa okazja, by zaprezentować swoje umiejętności w nakryciu stołu i stworzyć elegancką atmosferę dla gości. Poniżej przedstawiamy podstawowe zasady savoir-vivre, które pomogą Ci w perfekcyjnym przygotowaniu stołu na tę okazję.

Podstawą jest śnieżnobiały obrus, najlepiej z lnu lub bawełny. Na białym tle wszystkie przygotowane dekoracje stołu oraz potrawy na pewno będą tworzyły eleganckie nakrycie stołu. Opcjonalnie możesz użyć bieżnika lub podkładek w kontrastowym kolorze. Współczesne eleganckie nakrycia stołów są kolorowe, pełne deseni, z widoczną teksturą materiału.

Na francuskich stołach obowiązuje jedna zasada savoir-vivre’u nakrywania stołu obrusem. Jeśli stół jest okrągły, obrus musi być idealnie wyprasowany. Natomiast jeśli jest prostokątny, to naturalne zagniecenia i fałdy pozostają widoczne na całej jego długości.

Prawidłowe nakrycie stołu krok po kroku – zasady savoir-vivre’u

Jak prawidłowo ułożyć zastawę stołową? Jak rozmieścić sztućce przy nakrywaniu stołu? Prawidłowe nakrycie stołu powinno być dostosowane do liczby gości i menu zaplanowanego na przyjęcie. Poprawne ułożenie sztućców , talerzy i kieliszków, dobranie odpowiedniego obrusa i dekoracji – to wszystko sprawia, że goście czują się ważni i docenieni. Prezentujemy zasady savoir-vivre przy stole

Talerze – Ustaw duży, płaski talerz na środku nakrycia. Na nim umieść mniejszy talerz do przystawki, jeśli planujesz ją serwować. Po lewej stronie talerza umieść głęboki talerz do zupy. Mały talerzyk do pieczywa umieść po lewej stronie, nad talerzami.

Sztućce – Po prawej stronie talerza ułóż noże ostrzem skierowanym w stronę talerza. Po lewej stronie ułóż widelce, ząbkami skierowanymi do góry. Na zewnątrz, po prawej stronie noża, umieść łyżkę do zupy. Nad talerzem, równolegle do krawędzi stołu, ułóż łyżeczkę i widelczyk do deseru.

Szklanki – Powyżej noży ustaw kieliszek do wina białego. Po prawej stronie ustaw kieliszek do wina czerwonego. Nad kieliszkami umieść szklankę do wody.

Obok talerza umieść serwetkę, złożoną w elegancki sposób. Na stole możesz umieścić świeże kwiaty lub dekorację świąteczną. Dopasuj sztućce i naczynia do rodzaju serwowanych potraw. Nakrycie stołu zgodne z zasadami savoir-vivre to doskonały sposób, aby dodać przyjęciu stylu i elegancji.


Zobacz również  >>> Aranżacja świątecznego stołu 


Gdzie ustawić szklankę do kompotu?

Po której stronie talerza położyć szklankę do kompotu? Szklankę do kompotu najlepiej ustawić nad talerzem, po prawej stronie sztućców. Możesz również umieścić ją na talerzyku deserowym, który stawiasz na lewo od talerza głównego. Pamiętaj, aby zachować równe odległości między szklanką a innymi elementami nakrycia stołu.

Jeśli serwujesz kompot z owocami, możesz umieścić je w szklance lub na talerzyku deserowym. Jeśli kompot jest gorący, możesz podać go w dzbanku i nalewać gościom do szklanek podczas posiłku. Możesz również podać kompot w kieliszkach do wina lub innych ozdobnych naczyniach. Najważniejsze, aby kompot był łatwo dostępny dla gości i aby pasował do stylu nakrycia stołu.

Widelce w dłoń, czyli jak poprawnie ułożyć sztućce na stole?

Jeśli rozmyślasz nad ty, jak ułożyć sztućce na stole podczas eleganckiego obiadu, warto pamiętać o kilku zasadach.

 

Po prawej stronie talerza:

  1. Nóż do dania głównego: Umieść go najbliżej talerza, ostrzem skierowanym w stronę talerza.
  2. Nóż do przystawki: Umieść go po prawej stronie noża do dania głównego.
  3. Łyżka do zupy: Umieść ją po prawej stronie noża do przystawki.

 

Po lewej stronie talerza:

  1. Widelec do dania głównego: Umieść go najbliżej talerza, ząbkami skierowanymi do góry.
  2. Widelec do przystawki: Umieść go po lewej stronie widelca do dania głównego.

 

Nad talerzem:

  1. Łyżeczka deserowa: Umieść ją równolegle do krawędzi stołu, po prawej stronie.
  2. Widelec deserowy: Umieść go równolegle do krawędzi stołu, po lewej stronie.

 

Pamiętaj! Sztućce do deseru układamy tylko wtedy, gdy planujemy podawać deser. Jeśli serwujemy rybę, po lewej stronie widelca do dania głównego umieszczamy widelec do ryby. Sztućce do serwowania potraw nakładamy na talerz tuż przed podaniem. Pamiętaj, aby sztućce były czyste i błyszczące.

Savoir-vivre aranżacji nakrycia stołu

Zastanawiając się,  jak prawidłowo nakryć do stołu, warto pamiętać o zachowaniu równych odstępów na blacie. Zachowaj równe odległości między nakryciami (około 60 cm). Zadbaj o estetykę i spójność dekoracji. Upewnij się, że każdy gość ma wystarczająco dużo miejsca przy stole. Pamiętaj o komforcie gości – sztućce i talerze powinny być łatwo dostępne.

Zasady savoir-vivre przy stole nie są trudne do zapamiętania. Właściwe ustawienie elementów nakrycia stołu jest logiczne, dlatego łatwo ją poznać i zacząć regularnie stosować. Warto pamiętać, żeby nie podawać na stół sztućców do dań, które nie będą serwowane oraz nie umieszczać na stole ostrych przedmiotów, np. noży do steków. Sól i pieprz zawsze ustawiamy w centralnym punkcie stołu, aby goście mogli swobodnie z nich korzystać.

Warto pamiętać o zadbaniu o odpowiednią temperaturę i oświetlenie w pomieszczeniu. Perfekcyjne nakrycie stołu to nie tylko kwestia estetyki, ale także wyraz szacunku dla gości. Stosując się do zasad savoir-vivre stworzysz elegancką atmosferę i sprawisz, że uroczysty obiad będzie wyjątkowym doświadczeniem dla wszystkich. A nakrycie stołu zgodne z zasadami savoir-vivre to doskonały sposób, aby dodać przyjęciu stylu i elegancji.

Jesteśmy różni. Jeżeli wiesz, które miejsce zajmie osoba leworęczna, jak najbardziej możesz przygotować specjalne nakrycie stołu . Jak widać etykieta to coś więcej niż prawidłowe ułożenie sztućców na stole. Ogólne zasady savoir-vivre najlepiej znać i przestrzegać zawsze, kiedy masz w planach uroczyste nakrycie stołu niezależnie od okazji.

Aranżacja tradycyjnego stołu

Tłem tradycyjnego nakrycia stołu do obiadu najczęściej jest klasyczny, biały obrus , który ma ponadczasowy charakter i pasuje niemal do wszystkiego. Jeszcze przed ułożeniem zastawy stołowej, w postaci talerzy, misek i filiżanek, warto zadbać o serwetki materiałowe, będące nieodłączną częścią eleganckiego nakrycia stołu.

Nawet jeżeli nie planujesz uroczystego przyjęcia, to warto traktować tradycyjne nakrycie stołu do obiadu , jakby miało ono być przygotowane na formalne spotkanie. Jeśli chcesz mieć pewność, że nakrycie stołu będzie estetyczne i harmonijne, zaopatrz się w serwis obiadowy obejmujący talerze ( duży płaski talerz , mniejszy talerz i głęboki talerz lub miska) i pozostałe naczynia w jednym stylu.

Nakrycie proste wybierz, gdy chcesz zaserwować obiad składający się z trzech dań (zupa, danie główne oraz deser). Najpierw postaw na stole duży płaski talerz , na nim mniejszy talerz do przystawki, a na końcu głęboki talerz na zupę. Nakrycie stołu do obiadu powinno uwzględniać również mały talerzyk do pieczywa – postaw go razem z nożem do masła po lewej stronie, nad dużymi talerzami.

Jak zaaranżować stylowe nakrycie stołu?

Stylowe nakrycie stołu wymaga stylowego obrusa. Biały obrus jest zawsze bezpiecznym i eleganckim wyborem. Możesz również wybrać obrus w kolorze kremowym lub écru . Najlepiej unikać widocznych deseni na obrusie, bo tło do stylowego nakrycia powinno być raczej subtelnie eleganckie. Do stylu glamour pasować będzie obrus z połyskującego materiału, takiego jak jedwab lub satyna.

Stylowe nakrycie stołu powinno być uzupełnione o wysokiej jakości zastawę z porcelany, sztućce ze srebrnymi lub złotymi elementami oraz wyrafinowane klasyczne dekoracje kryształowe, takie jak świeczniki, bombonierki czy klasyczne karafki.

Na stylowym i uroczystym obiedzie nie może zabraknąć małego poczęstunku na koniec, dlatego jeśli jest wystarczająco dużo miejsca, przygotuj również nakrycie stołu do kawy i ciasta. Przy każdym miejscu, gdzie będzie siedział gość, postaw talerzyk deserowy, a nad nim sztućce deserowe – widelczyk deserowy i wyżej łyżeczkę deserową.

Co ważne, poświęcenie czasu i zaangażowania w przygotowanie stylowego i eleganckiego nakrycia stołu pokazuje uczestnikom spotkania, że ich obecność jest ważna i każdy jest traktowany, jak gość honorowy. Stylowe nakrycie stołu w klasycznej odsłonie uzyskasz dzięki klasycznym kryształowym kolekcjom Julii, takim jak Młynek, Ananas.

Nowoczesne nakrycie stołu – zabawa kolorem i formą

Nowoczesne nakrycie stołu to okazja, aby pochwalić się ciekawie i oryginalnie wykonanymi naczyniami, zabawą kolorem na stole oraz nieszablonowymi dekoracjami stołu. Nowoczesność daje przestrzeń na różnorodne formy, barwy, szlify w kryształowych szklankach i kieliszkach. Fusion różnych styli jest DNA nowoczesnego nakrycia stołu.

Świetnie sprawdzą się wszelkie nieregularne kształty ceramiki, a zamiłowanie do organicznej formy możemy podkreślić nowoczesnymi wazonami czy karafkami na wodę. Obrus jako tło również może zaskakiwać wyraźnym, mocnym kolorem lub geometrycznym wzorem.

Świece w kryształowych pojemnikach czy świece pieńkowe ustawione na talerzykach będą niezwykłą ozdobą stołu i dopełnią aranżację, w której sensualność i tekstura materiałów ma niezwykłe znaczenie.

Aranżacja stołu w stylu rustykalnym

Styl rustykalny charakteryzuje się ciepłem, prostotą i naturalnymi materiałami. Lniany, bawełniany lub jutowy obrus na stół będzie piękną bazą do stworzenia aranżacji w styku rustykalnym. W stylu rustykalnym świetnie komponują się ciepłe kolory, takie jak beż, brąz czy zieleń.

Drewniane elementy są istotnym akcentem aranżacji stołu w stylu rustykalnym. Talerze, miski, podkładki czy zestawy z kolekcji Polski Stół stworzą naturalny, swojski klimat na stole.

Kryształowe elementy aranżacji stołu powinny również nawiązywać do natury – i jej codziennego doświadczania. Krople w kolekcji Aeris są jak wspomnienie letniego, ciepłego deszczu – a jeśli połączymy kolekcję z wazonami – to stworzymy bardzo sensorycznie naturalną aranżację stołu w stylu rustykalnym.

Styl rustykalny z kryształowymi naczyniami to idealne połączenie prostoty i elegancji. Taka aranżacja stołu z pewnością zrobi wrażenie na gościach i stworzy wyjątkową, swojską atmosferę podczas każdego posiłku.

Jak nakryć do stołu wigilijnego, by domownicy czuli się przytulnie?

Wigilia to wyjątkowy czas, kiedy cała rodzina gromadzi się przy stole, by dzielić się opłatkiem i świątecznymi potrawami. Aby stworzyć przytulną atmosferę, warto zadbać o odpowiednie nakrycie stołu. Jak nakryć stół wigilijny?

Najlepiej białym obrusem, który symbolizuje czystość i świętość. Na obrus można dodać czerwony lub zielony bieżnik, który stworzy ładne tło do dekoracji świątecznego stołu. Ozdobne świąteczne serwetki materiałowe lub papierowe umieszczamy obok talerzy.

Środek stołu zostawiamy na świąteczne potrawy i aranżacje, takie jak stroiki świąteczne, świeczniki, świece, kryształowe patery na świąteczne ciasta. Każdy z tych elementów jest gwiazdą naszych przygotowań na ten niezwykły co roku czas i wyrazem miłości dla wszystkich naszych światecznych gości.

Wielkanocny stół – kryształowa symfonia wiosny

Wielkanoc to czas radości, odrodzenia i budzącej się do życia natury. Stół wielkanocny staje się symbolem tej radosnej atmosfery, a jego nakrycie to nie tylko kwestia estetyki, ale i zaproszenie do wspólnego świętowania.

Na lnianym obrusie w kolorze pastelowej zieleni niech zagości kryształowa misa wypełniona kolorowymi pisankami. Będzie to niczym wiosenna łąka rozkwitająca na stole. Obok niech staną kryształowe kieliszki – do toastów za zdrowie i szczęście.

Pastelowe akcenty kolekcji Veranda– powiew świeżości na wielkanocnym stole. Pastelowe akcenty, niczym pierwsze kwiaty, przebijają się przez monochromatyczną zimę. Pastelowe serwetki, subtelne dekoracje i kryształowe naczynia w delikatnych kolorach stworzą atmosferę świeżości i odrodzenia.

Naturalne inspiracje to hołd dla natury. Wpleć w aranżację motywy natury, nawiązujące do życia i harmonii. Pod talerzami umieść podkładki z wikliny, a obok kryształowych talerzy połóż bazie kotków lub gałązki bazi. Będzie to hołd dla budzącej się do życia natury.

Ręcznie malowane pisanki – spersonalizowany akcent. Dodaj spersonalizowany akcent w postaci ręcznie malowanych pisanek. Umieść je obok kryształowych bombonierach lub na talerzach. Będzie to miły gest, podkreślający wyjątkowość tego święta.

Pamiętaj, że stół wielkanocny to nie tylko miejsce do jedzenia, ale przede wszystkim przestrzeń do celebrowania życia, radości i bliskości. Kryształowe naczynia od Julii to symbol czystości, blasku i nadziei, a stół wielkanocny – z kryształowymi naczyniami – opowie historię o odrodzeniu, szczęściu i wiośnie w sercu.

Druga, absolutnie konieczna, zasada nakrywania do stołu – klejnot aranżacji czyli kryształowe naczynia

Jak nakrywać do stołu, by podkreślić elegancję i wytworność spotkania?  Kryształowe naczynia to prawdziwe klejnoty na stole. Ich blask i elegancja dodają każdej uroczystości wyjątkowego charakteru. Ale czy wiesz, jak je prawidłowo używać, aby w pełni wydobyć ich piękno? Druga zasada nakrywania do stołu jest absolutnie konieczna, jeśli chcesz stworzyć niezapomniane wrażenia dla swoich gości. Dotyczy ona szklanek i kieliszków.

 1. Rodzaj naczynia do konkretnego napoju:

Do wody wybierz proste, eleganckie kieliszki. Ich pojemność powinna wynosić około 200-300 ml. Do soku możesz użyć kieliszków o nieco większej pojemności (300-400 ml) lub pucharów. Do wina białego idealne będą kieliszki o zwężającej się ku górze czaszy, która skupia aromaty trunku. Do wina czerwonego wybierz kieliszki o większej czaszy, która pozwala na swobodne uwalnianie aromatów. Do szampana i innych trunków musujących użyj kieliszków typu flet.

2. Umiejscowienie kryształowych kieliszków i szklanek:

Kieliszki do wody ustaw po prawej stronie talerza. Kieliszki do wina ustaw po prawej stronie kieliszka do wody. Kieliszek do szampana ustaw za kieliszkiem do wina.

Upewnij się, że wszystkie naczynia są czyste i bez smug. Nakryj stół białym obrusem. Dodaj kwiaty lub inne ozdoby, aby stworzyć przytulną atmosferę. Pamiętaj, że szczegóły mają znaczenie. Nie zapominaj również o kieliszkach przy nakrywaniu stołu !

Stosując się do tych prostych zasad, nakryjesz stół w sposób elegancki i funkcjonalny, a kryształowe naczynia będą prawdziwą ozdobą Twojej uroczystości.  Kryształowe naczynia to nie tylko piękno, ale również tradycja i klasa. Dbaj o nie, a będą Ci służyć przez wiele lat, dodając blasku każdej wyjątkowej okazji.

Kryształowe ozdoby na stole – nieprzemijająca klasyka

Wazony, patery, pojemniki, kryształowe kieliszki i szlifowane szkło z Julii to nieprzemijająca klasyka elegancji. Nic nie jest tak niezwykłe jak kryształ na stole. Nie chcemy cię przekonywać. Przekonaj się sam. Zapraszamy

Udostępnij:

Inne posty