Szukaj
Close this search box.

Jak dobrać odpowiednie kieliszki do wina?

Dobór odpowiednich kieliszków do wina, to nie taka łatwa sprawa. Należy kierować się przede wszystkim ich właściwym kształtem, dopasowanym do rodzaju wina. Zdaniem koneserów i znawców win, kształt kieliszka ma bezpośredni wpływ na smak, aromat oraz charakter degustowanego wina. Wybierając więc kieliszki pamiętajmy, iż ich poprawne dobranie wpłynie na nasze doznania podczas picia tych szlachetnych trunków.

Najogólniej sprawę ujmując wyróżnia się trzy typy kieliszków: do wina czerwonego, białego oraz do win musujących i szampanów.

Wytrawni sommelierzy (doradcy, specjaliści w zakresie win) polecają przede wszystkim kieliszki bezbarwne, nie posiadające na sobie zdobień i szlifów. My natomiast, trochę na przekór tej teorii, zaprezentujemy poniżej zdobione, kryształowe kieliszki produkcji Huty Julia, przeznaczone do różnych rodzajów win, z których degustacja, ze względu na ich wygląd jest podwójnie przyjemna.

Kieliszki do wina czerwonego

Do win czerwonych używa się charakterystycznych, pękatych kieliszków, o dużych, szerszych czaszach. Krawędzie zwykle zawężają się do środka. Taki kształt kieliszka pozwala równomiernie rozprzestrzenić się intensywnemu aromatowi wina czerwonego, zarówno w kieliszku, jak i wokół niego. Dzięki temu wino można swobodnie zamieszać, uwalniając przy tym jego cenne aromaty.

kieliszki-do-wina-czerwonego1

Kieliszki do wina białego

Wina białe, w odróżnieniu od czerwonych, podajemy w smuklejszych kieliszkach, o niższej nóżce, posiadających węższy otwór. Boki są zwykle proste lub o kształcie tulipana, delikatnie rozszerzające się do zewnątrz. Czasza kieliszków do tego trunku jest mniejsza, ponieważ białe wino nie wymaga na swej powierzchni tak dużego kontaktu z powietrzem. Jego delikatniejszy aromat, mógłby zgubić się w większym kieliszku do wina czerwonego.

Kieliszki do win musujących i szampana

Kieliszki do podawania win musujących i szampana różnią się zdecydowanie swym kształtem od kieliszków do wina czerwonego i białego. Odróżnia je przede wszystkim wydłużony kształt kielicha o wąskim otworze i dłuższa nóżka. Taka forma pozwala dłużej zatrzymać bąbelki, a trunek podany w ten sposób zdecydowanie bardziej cieszy oko i skuteczniej wydobywa aromat delikatnych win musujących.

Każdy z wymienionych powyżej 3 rodzajów kieliszków występuje ponadto w wielu różnych formach i odmianach, które dopasować można do poszczególnych gatunków win. Jest to jednak zagadnienie dla nieco bardziej wtajemniczonych znawców win i sommelierów. Przy doborze kieliszków do własnego domu, wystarczy trzymać się po prostu ogólnych, przytoczonych powyżej zasad.

Udostępnij:

Inne posty