Szukaj
Close this search box.

Top 10 kieliszków do wina

Wiele naszych szklanych i kryształowych kieliszków do wina  cieszy się dużą popularnością, bo są niezwykłą ozdobą stołu. Znawcy win twierdzą nawet, że wino z kryształowych kieliszków smakuje lepiej. Tym bardziej – i specjalnie dla Was – przygotowaliśmy ranking top 10 kieliszków od Julii.

Krótki przewodnik po kształtach i formach kieliszków do wina

Na początek, krótki przewodnik po formach kieliszków. Wybierając bowiem kształt i pojemność kieliszka powinniśmy pamiętać, że obydwa te czynniki mają istotny wpływ na degustację wina. Różne rodzaje wielkości i form kieliszków do wina – w różny sposób oddziałują na temperaturę, aromat i ostateczny smak wina. Poniżej, krótki przewodnik po rodzaju kieliszków dopasowanych do gatunków win.

Kieliszki do wina czerwonego i białego

Kieliszki do wina czerwonego – są duże i wysokie, z szeroką i pękatą czaszą, która pozwala na lepsze dotlenienie i uwolnienie aromatów wina. Kieliszki do wina czerwonego mają najczęściej pojemność od 180 do 300 ml.

Kieliszki do wina białego – są mniejsze i smuklejsze, z węższą i strzelistą czaszą, która zapobiega zbytniemu nagrzewaniu się i utracie aromatu wina. Odmienny kształt kieliszków do wina białego ma na celu sprawniejsze wydobycie aromatu napoju, gdyż jest on znacznie delikatniejszy niż wino czerwone, Kieliszki do wina białego mają najczęściej pojemność od 80 do 150 ml.

Kieliszki do wina różowego

Kieliszki do wina różowego – są podobne do kieliszków do wina białego, ale mają nieco większą pojemność i czaszę w kształcie tulipana, która podkreśla delikatny i owocowy charakter wina. Lekko zwężająca się ku górze forma sprawia, że aromaty – w przypadku większości różowych win lekkie i owocowe – mogą smak rozwijać bezpośrednio na języku. Zazwyczaj kieliszki do wina różowego mają pojemność od 120 do 180 ml.

Kieliszki do win musujących i deserowych

Kieliszki do wina musującego – są wąskie i wysokie, z długą nóżką i czaszą w kształcie stożka lub fletu, która dłużej utrzymuje wewnątrz bąbelki i orzeźwiający smak wina. Standardowa pojemność kieliszka do wina musującego to od 150 do 200 ml.

Kieliszki do wina deserowego – są małe i niskie, z krótką nóżką i czaszą w kształcie kielicha, która koncentruje słodki i intensywny smak wina. Kieliszki do wina deserowego powinny mieć niewielką pojemność, od 50 do 100 ml oraz smukłą, lekko zwężającą się ku górze czaszę. Taki kształt pozwala na lepsze skupienie aromatu i smaku słodkiego wina, które podaje się w małych ilościach.

Ranking TOP 10 kryształowych i szklanych kieliszków do wina od Julii.

Nasz ranking top 10 kieliszków do wina przedstawia się następująco:

1. Tradycyjny kieliszek do wina czerwonego z kolekcji Młynek

Zestaw kieliszków do wina czerwonego z kolekcji Młynek to nasz evergreen. Niezwykle popularny i tradycyjny szlif przynosi wspomnienie dawnych, rzemieślniczych tradycji. Na terenie Śląska pojawił się jako eleganckie zdobienie kryształowych naczyń w XIX wieku i nadal pozostaje jednym z najbardziej szlachetnych motywów zdobniczych. Nadal wykonanie tego misternego szlifu wymaga dużego, rzemieślniczego doświadczenia i precyzji.

Zestaw kieliszków do wina czerwonego z kolekcji Młynek uszlachetni każdy stół. Kolekcja szkła kryształowego Młynek pięknie prezentuje się w połączeniu z bogato aranżowanym stołem w stylu glamour czy minimalistycznym, nowoczesnym, oszczędnym w detale. Dynamiczny, radosny szlif Młynek rozświetla każdą aranżację czy scenografię. Jest bohaterem drugiego planu wielu brytyjskich seriali – na przykład Peaky Blinders czy The Crown. Na polskich stołach ma również wielu wielbicieli od dekad.

Kolekcja Młynek

2. Tradycyjny kieliszek do wina białego z kolekcji Młynek

Zestaw kieliszków do wina białego z kolekcji Młynek, podobnie jak do wina czerwonego, to zestaw ulubiony przez klientów Julii. Szlif Młynek nadal darzony jest w Polsce wielkim sentymentem. Królował na stołach naszych babć, na wazonach zdobionym szlifem Młynek, na kompotierkach z których serwowano świąteczny kompot. Nieustająco zachwyca magicznymi, świetlnymi refleksami, tworzonymi przez radosny szlif.

Komplet kieliszków do wina białego z kolekcji Młynek możemy kupić jako samodzielny zestaw prezentowy lub uzupełnić go o zestaw kieliszków do wina czerwonego. Ten piękny kryształowy komplet kieliszków zachwyci nie tylko pasjonatów stylu vintage, ale również kolekcjonerów nowoczesnego wzornictwa zarówno we wnętrzu i na stole.

3. Kolorowe i wyrafinowane kieliszki z kolekcji Stellum

Komplet kolorowych kieliszków z kolekcji Stellum – do wina białego i różowego – występuje w sześciu kolorach: szarym, niebieskim, żółtym, zielonym, fioletowym i czerwonym. Ta zachwycająca paleta intensywnych barw podkreśla bogatą ornamentykę szlifu.

Kolorowy kryształ, w intensywnych kolorach, był szczególnie popularny w XIX wieku. Podkreślał bogactwo detali we wnętrzach, na stole oraz zamiłowanie do blichtru i lśnienia. Bogato zdobione tkaniny, dekoracyjna porcelana, klasyczne meble oraz kryształowe żyrandole tworzyły aranżacyjne tło dla bogato zdobionych, kolorowych kryształowych kolekcji.

Zestaw sześciu kieliszków z kolekcji Stellum nawiązuje do historycznych kolekcji Julii, do czasu kiedy istniała jeszcze jako huta Josephine, a jej produkty zdobiły królewskie stoły w całej Europie. Inspirowany historyczną tradycją, wyrafinowany szlif, w połączeniu z wyrazistymi kolorami tworzy magiczne połączenie, które spodoba się wielbicielom stylów klasycyzujących, barokowych czy glamour.

Kolekcja Stellum

4. Niepowtarzalny kieliszek kryształowy z kolekcji Polski Stół

Kieliszek z kolekcji Polski Stół jest unikalny. Wysoki (22,7 cm) z pojemną, okrągłą czarką (280 ml) nawiązuje do bardzo tradycyjnych, średniowiecznych kielichów. Specjalnie zaprojektowany do tej kolekcji szlif w kształcie plastra miodu nadaje szklanej formie wrażenie trójwymiarowości i tworzy niebanalny efekt świetlny, a jego wyrazisty wzór, połączony z wysoką, szlifowaną nóżką tworzy iście królewski efekt na stole.

Kryształowy kieliszek z kolekcji Polski Stół będzie niezwykłym prezentem samodzielnie, a w połączeniu z resztą kolekcji stworzy wyjątkowy efekt na stole. W skład kolekcji wchodzą bowiem: podstawki z drewna bukowego, kryształowa miodownica, szklanki, kieliszki, pucharki oraz zestawy stworzone z polskimi porcelanowymi manufakturami: miseczki, talerze, porcelanowe pojemniki na sól i pieprz. Kolekcja Polski Stół to obietnica wspólnie spędzanego czasu, który na długo zapada w pamięć.

Kolekcja Polski Stół

5. Rytm nowoczesnego szlifu w kieliszkach z kolekcji Linea

Zestaw 6 sztuk kieliszków do wina, wody lub soku wykonanych z wysokiej jakości szkła kryształowego swoją nazwę zawdzięcza rytmicznie powtarzającym się szlifom. Szlif Linea, pozornie nieskomplikowany, wymaga od szlifierzy wysokich umiejętności i niezwykłej staranności wykonania.

Pierwsze elementy kolekcji Linea zostały zaprojektowane przez słynnych projektantów szkła z okresu PRL – Reginę Włodarczyk – Puchałę i Aleksandra Puchałę. Obecnie kolekcja Linea zawiera wiele niezwykłych wzorniczo elementów: szklanki, talerze, paterę, kieliszki. Każde z tych kryształowych naczyń to zaproszenie na stół najlepszych wzorów polskiego szklanego wzornictwa powojennego.
Linea to jedna z najbardziej lubianych przez klientów kryształowych kolekcji Julii. Jej uniwersalny charakter sprawia, że komponuje się świetnie zarówno ze stylową, jak i bardziej współczesną zastawą. Nowoczesny, prosty wzór pozwala łączyć kolekcję Linea z innymi naczyniami kryształowymi o różnorodnych szlifach.

Kolekcja Linea

6. Klasyczne kieliszki do wina czerwonego z kolekcji Ananas

Zestaw kieliszków do wina czerwonego, w tulipanowatych kieliszkach ze szlifem Ananas ma swoich wielbicieli od wielu dekad.
Forma tulipanowatej, szerokiej i otwartej czarki postawionej na niewysokiej, stabilnej nóżce nawiązuje do tradycji i wzornictwa kryształów popularnych w XIX wieku. Otwarta czarka pozwala na lepsze uwalnianie się aromatu i smaku napoju, ponieważ powierzchnia kontaktu z powietrzem jest większa niż w wersjach zamkniętych lub wysokich i smukłych. Ta forma ułatwia podziwianie koloru i klarowności napoju.

Klasyczny szlif Ananas jest uwielbiany na całym świecie. Inspirowany słodkim owocem wzór ma bardzo ciekawą historię. Kiedy pod koniec XV wieku dotarł do Europy, był owocem, który kupić mogli tylko najzamożniejsi. Przez kolejne wieki stał się symbolem ostentacyjnego bogactwa i najwyższego statusu społecznego. Jego prosty, acz elegancki wzór, szybko stał się symbolem prestiżu, powtarzalnym na ceramicznych naczyniach, kryształowych wyrobach, a nawet na meblach i zdobieniach budynków.
Klasyczne kieliszki do wina zdobione szlifem Ananas wspaniale komponują się z innymi tradycyjnymi formami. Uzupełnione wzorami tradycyjnie zdobionej porcelany przenoszą nas w świat luksusu, skupienia na detalu i błysku tworzonego przez klasyczny kryształ i złote zdobienia.

Kolekcja Ananas

7. Klasyczne kieliszki do wina czerwonego z kolekcji Ananas w formie angielskiej

Zestaw kieliszków do wina czerwonego w formie czarki, ze zdobieniem w szlifie Ananas, to jeden z najpopularniejszych wzorów z kolekcji Julii. Prosta i otwarta czarka umieszczona na niewielkiej, pięknie zdobione nóżce, to wzór bardzo popularny na brytyjskich stołach. Bez względu na to jaki akurat brytyjski serial oglądasz, jest wielka szansa, że bohaterowie będą pić alkohol właśnie z tych form i ze zdobieniem w kształcie słynnego szlifu Ananas.

Popularność szlifu Ananas na kryształowych formach w kształcie czarki wynika z wielu aspektów. Ta forma kieliszka jest jedną z najbardziej klasycznych, a wzór szlifu sięga genezą do kolonialnych podbojów i odkrycia tego słodkiego owocu dla najbardziej zamożnych właścicieli kolonialnych w Europie. Bardzo szybko ten wzór stał się synonimem prestiżu i bogactwa, znajdującym odzwierciedlenie nie tylko na kryształowych wyrobach, ale również w tekstyliach, tapetach, płaskorzeźbach, zdobieniach frontów domów kolonialnych.
Zestaw kieliszków do wina czerwonego w formie czarki, ze zdobieniem w szlifie Ananas można łączyć z całą linią kolekcji Ananas, zarówno tymi bezbarwnymi jak i kolorowymi: tymi w głębokiej czerni, w rubinowej głębi czy szlachetnym kobalcie. W każdej stołowej aranżacji, z każdą inną kryształową kolekcją, kieliszki do wina ze szlifem Ananas wniosą elegancję i prestiż.

Kolekcja Ananas

8. Subtelna i delikatna forma kieliszków do wina z kolekcji Veranda

Dzięki modnym odcieniom kolekcja Veranda od czasów premiery w 2019 roku zachwyca swoją subtelnością. Delikatny róż, pastelowy błękit i słomkowa żółć kieliszków do wina to zaproszenie do celebracji spotkań na świeżym powietrzy, w ogrodzie, na tarasie. Tam, gdzie światło dnia podkreśli delikatność barw kolekcji.
Veranda to nie tylko odrobina kolorowej przyjemności dodana do naszego życia na co dzień, ale także bardzo współczesny miks wzorów. W zestawie składającym się z trzech sztuk występują różne rodzaje zdobień: szlif paskowy, szlif krzyżykowy oraz lśniąca kolorem gładka powierzchnia czaszy.
Kolekcja Veranda w odcieniach delikatnego różu ma swoich stałych wielbicieli. Jej delikatnie cukierkowa kolorystyka świetnie odnajduje się w towarzystwie białej zastawy, kwiatów, słodyczy i owoców. Nie konkuruje z kolorami napojów, a wręcz je uwypukla lub dyskretnie stapia z tymi bardziej wyrazistymi. Kieliszki do wina z kolekcji Veranda to zaproszenie do zabawy i wspólnej radości w delikatnie stylowej, kryształowej oprawie.

Kolekcja Veranda

9. Minimalistyczne kryształowe kieliszki do wina z kolekcji Aeris

Zestaw kryształowych kieliszków do wina Aeris to pochwała nowoczesnego minimalizmu. Szlif Aeris imituje bąbelki powietrza i nadaje smukłym w formie szklanym kieliszkom lekkości i unikalności. Kolekcja Aeris powstała jako inspiracja jednym z czterech żywiołów biorących udział w powstaniu szkła – powietrzem. Bardzo subtelny szlif daleki jest od tradycyjnego spojrzenia na zdobienie wyrobów kryształowych. Nie pokrywa szklanych powierzchni w całości, eksponując szklaną formę i nadając jej lekkości i swobody.

Kolekcja Aeris miała swoją premierę w 2016 roku i od tamtego czasu cieszy się ogromną popularnością. Oprócz kieliszków do wina w rodzinie kolekcji Aeris znajdują się również szklanki, owocarki, karafki i wazony. Każdy z produktów znakomicie prezentuje się na stole, wnosząc delikatność i subtelność minimalistycznego szlifu.

Kolekcja Aeris

10. Moc gwiaździstej nocy z kolekcją Asteria.

Ta nowa kolekcja, której premiera odbyła się jesienią 2023 roku od razu zdobyła serca wielbicieli nowoczesnego oblicza kryształu.
Kolekcja kieliszków do wina Asteria to połączenie nowoczesnego designu z tradycyjnym szlifem. Każdy kieliszek to dzieło sztuki, z wyrazistymi, satynowymi nacięciami, które tworzą wzór przypominający przecinające się ramiona gwiazd.

Asteria w kolorach białym i głębokim granacie to prawdziwe uosobienie kosmicznego blasku i elegancji. Wielbiciele nocnych rozmów przy lampce wina szczególnie cenią sobie granatową wersję kolekcji. W greckiej mitologii w końcu, Asteria, była boginią gwiazd i nocy. Jej magiczny charakter odnajdziemy w każdym detalu tej wyjątkowej kolekcji, którą tworzą również kieliszki do szotów oraz szklanki. Odkryjcie tę wyjątkową kolekcję już dziś i pozwólcie sobie na chwilę luksusu pod gwiaździstym niebem!

Kolekcja Asteria

Kryształowe kieliszki do wina od Julia to idealny prezent!

Kryształowe kieliszki do wina Julii to coś więcej niż tylko kieliszek. To emanacja rzemieślniczej biegłości sięgającą tradycją do 1866 roku. To również idealny sposób na celebrowanie życia i pięknych chwil.  Zapraszamy, wybierz swój ulubiony wzór kryształowych kieliszków od Julii i ciesz się smakiem. Bo podobno z kryształu smakuje lepiej.

 

Udostępnij:

Inne posty