Szukaj
Close this search box.

Kryształowe jaja na wielkanocnych stołach

Historia zdobionej bombonierki

Ręcznie dmuchane i zdobione, kryształowe i szklane bombonierki zajmowały w dawnych eleganckich salonach i jadalniach eksponowane miejsce. Nie były jednak wyłącznie efektowną ozdobą stołów i kredensów, lecz podchodzono do nich jak najbardziej użytkowo, serwując wewnątrz czekoladki, suszone i kandyzowane owoce, orzechy, ciasteczka i inne słodycze, podczas hucznych przyjęć, czy bardziej kameralnych spotkań przy kawie i herbacie.

Im wymyślniejsze formy i zdobienia, tym bardziej zwracały uwagę i zdobywały uznanie Gości, podnosząc tym samym rangę gospodarza. Zręczni hutnicy i zdobnicy stworzyć mogli więc naprawdę wymyślne dekoracje w formie kryształowych bombonier, tak aby ich dzieła przyciągały uwagę klientów o nietuzinkowych gustach. Tym samym, fantazyjne bomboniery przyjmowały kształty owoców, zwierząt, kwiatów, serc, bogato zdobionych kielichów. Wszystko to w zależności od mody i upodobań danego okresu.

Jajo Faberge a kryształowa bomboniera

Carska dynastia Romanowów zapoczątkowała w roku 1884 tradycję zamawiania jako prezentów wielkanocnych kunsztownie zdobionych emalią jaj, wykonywanych ze złota, srebra, kamieni szlachetnych, kości słoniowej czy masy perłowej. Pierwsze takie zamówienie złożył w paryskiej pracowni nadwornego jubilera Fabergѐ, cesarz Aleksander III, jako prezent dla swojej żony Marii. Później, tradycję tę kontynuował również syn cesarza – Mikołaj II.

W roku 1900, kiedy jaja Fabergѐ pokazano oficjalnie na wystawie światowej w Paryżu i nagrodzono je złotymi medalami, wszystkich zainteresowanych ogarnęła „gorączka” posiadania tego typu wyjątkowych jaj. Modę tę szybko podchwycili również producenci misternie zdobionych, wykonywanych ręcznie wyrobów ze szkła kryształowego, którzy na wzór dzieł Fabergѐ, rozpoczęli projektowanie i produkcję wymyślnych bombonier w kształcie jaj. Stały się one na tyle klasyczną, ponadczasową formą, że do dziś funkcjonują z powodzeniem w ofertach hut szkła.

Wśród propozycji Huty Szkła Kryształowego Julia również znajdziemy przeróżne modele szklanych i kryształowych wielkanocnych jaj (nie tylko bombonier), zarówno z kryształu białego, jak i tego malowanego, z ozdobnymi podstawami lub bez. Dekorują je przeróżne kombinacje ręcznie nanoszonych szlifów, nierzadko gęsto pokrywających całą powierzchnię szkła. Nie brakuje również drobnych, kolorowych jajek, które pięknie zdobić mogą wielkanocne koszyczki.

Kryształowe bomboniery produkcji Huty Julia są doskonałym pomysłem na udekorowanie wielkanocnego stołu, bowiem można wyeksponować w nich nie tylko słodkości, ale również dekoracyjne pisanki czy wiosenne kwiaty. Taka bomboniera świetnie sprawdzi się także w roli np. urodzinowego czy weselnego prezentu, ponieważ jej forma jest na tyle uniwersalna, że z powodzeniem może zdobić kredens, witrynkę, komodę czy stolik kawowy przez cały rok.

Co ciekawe, w historii Huty Julia, już niejednokrotnie zdarzyły się nietypowe zamówienia kryształowych jaj. Stworzyliśmy m.in. zestaw na zamówienie Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, który otrzymał Prezydent RP czy komplet kryształowych bombonier w formie jaj, które trafiły na stół weselny księcia Williama i Kate.

 

Udostępnij:

Inne posty