Szukaj
Close this search box.

Centrum edukacyjne Krystalium: rzemiosło i dobra zabawa w jednym

Krystalium to nowopowstałe centrum edukacyjne, które jest całkowicie poświęcone szkłu kryształowemu: jego historii, tradycji i znaczeniu w karkonoskiej kulturze. Krystalium znajduje się w Piechowicach, na terenie huty szkła kryształowego Julia. Zobaczcie, co możecie robić w Krystalium!

krystalium

Krystalium opowie Ci historię karkonoskiego hutnictwa

Karkonoskie hutnictwo szkła powstało w XIII wieku, dzięki bogactwu naturalnemu gór oraz rozwojowi umiejętności średniowiecznych szlifierzy kamieni szlachetnych. Wtedy rozpoczęto wytop szkła w tzw. “leśnych hutach”, czyli piecach opalanych tutejszym drewnem. Z biegiem czasu zamożni arystokraci i członkowie rodziny królewskiej wsparli tutejsze manufaktury, gwarantując tym samym rozwój hutnictwa. To był piękny początek, ale kolejne kamienie milowe na osi czasu doskonaliły wzornictwo. Zarys całej historii oraz portrety osób, które miały ogromny wpływ na rozwój huty Julia, zostały obrazowo przedstawione w Krystalium. 

krystalium

Dolna część Krystalium: gabloty, wystawy, instalacje

Krystalium dzieli się na dwie strefy. W parterowej części króluje wiedza, która została przedstawiona w bardzo obrazowy, ale i estetyczny sposób, aby łatwo było przyswoić informacje. Na ścianach widnieją różne instalacje: animowane, świetle, statyczne. Dowiesz się z nich, jakie były najważniejsze momenty na historycznej osi czasu, kto odegrał istotną rolę w naszej historii, jakie kolekcje, wzory i szlify były przełomowe. W tej strefie przeszłość spotyka się z teraźniejszością. Krystalium zabiera nas do XIX wieku, następnie do czasów okołowojennych, przez czasy PRL-u oraz lat 90-tych, aż do dnia dzisiejszego. Krystalium to miejsce, w którym poznasz kluczowe postacie takie jak Franz Pohl, Friedrich Wilhelm Heckert, małżeństwo Puchałów, Franz Schmidt czy Stanisław Zając. 

krystaliumkrystalium huta julia

Nie możemy zapomnieć również o hutnikach i ich ogromnej roli. W Krystalium mamy instalację poświęconą zawodowi hutnika. Profesja ta liczy już 700 lat! Jej historia jest niezwykle bogata i szalenie ciekawa, a my postanowiliśmy ją Wam pokazać na ścianach Krystalium. 

krystalium piechowice

Zobaczysz w Krystalium najważniejsze kolekcje i kultowe produkty szklane

Szlif młynek czy ananas towarzyszą nam od wieków. W specjalnie zaaranżowanych, szklanych gablotach zobaczysz, jak prezentowały się szklane produkty w estetyce dawnych lat. Tutaj możesz poczuć klimat minionych epok nie tylko poprzez szkło, ale także przez wystrój wnętrz. Krystalium to prawdziwa machina czasu!

krystalium

Kto z Was pamięta kryształowe ryby w kredensach i na komodach u naszych dziadków? Być  może takie ryby stały w Waszych domach na telewizorach? A może jesteście z tego pokolenia, które nie wie, o czym mowa, ale bardzo chcecie się dowiedzieć? Zarówno dla tych, którzy chcą wybrać się na wycieczkę po wspomnieniach, jak i dla tych, którzy po raz pierwszy chcą zobaczyć kryształowe ryby, mamy wspaniałą atrakcję! W dolnej części Krystalium zainstalowaliśmy ławicę ryb, które możecie podziwiać z każdej strony. Ryby mniejsze i większe, o różnych kształtach, wzorach i kolorach. To najprawdziwsze pamiątki PRL-u, do których niektórzy podchodzą z uśmiechem, inni z sentymentem. W tej części Krystalium naprawdę zatopicie się w pamiątkach! 

krystalium karkonosze

krystalium szklarska poręba

Dotknij, podnieść, pomaluj, zważ: czyli eksperymenty w Krystalium!

Druga strefa Krystalium mieści się na pierwszym piętrze budynku. W tej części króluje wyobraźnia! Cała przestrzeń jest podzielona na wiele interaktywnych stanowisk, na których możecie uwolnić ciekawość. Każde stanowisko pokazuje inny aspekt, cechę bądź właściwość szkła. Elementy, które są przy instalacjach są całkowicie interaktywne: zachęcamy do przyciskania guzików, przesuwania i układania komponentów, czy zmiany kolorów. Sposób działania instalacji jest opisany w instrukcjach, zamieszczonych przy każdym stanowisku. 

krystalium

Strefa eksperymentalna Krystalium to dobra zabawa i świetnie spędzony czas. Doskonale czują się tu dzieci i młodzież, ale również dorośli. To miejsce przepełnione jest radosną atmosferą i zaplanowaliśmy je w taki sposób, aby każdy się tu znakomicie bawił, niezależnie od wieku. Na specjalnie przygotowanych stanowiskach możecie poczuć się jak zdobnicy, hutnicy czy dekoratorzy! 

 

Pokój PRL – fotogeniczna atrakcja Krystalium

 

Czasy PRL-u… przez jednych uwielbiane, przez innych wspominane z nostalgią. Co by nie mówić, czasy te ciągle są przy nas! Niektóre potrawy, desery, meble czy naczynia z tego okresu świetnie się utrzymały na fali popularności. Fotele “uszak”, “tulipan” czy “lisek” przeżywają renesans i podobnie jak kryształ, powróciły do naszych domów. W Krystalium postanowiliśmy odtworzyć klimat PRL w inscenizacji, z której w pełni możecie korzystać! Jest to strefa, gdzie możecie poczuć klimat tamtych lat, rozsiąść się wygodnie i zasmakować przeszłości, robiąc przy okazji pamiątkowe zdjęcia.

krystalium

centrum krystalium

Zwiedzanie Krystalium

 

Zwiedzanie Krystalium, w przeciwieństwie do zwiedzania huty, odbywa się bez obecności przewodnika. Każdy wchodzi o dowolnej porze i spędza w Krystalium tyle czasu, ile potrzebuje. Niektórzy rozpoczynają zwiedzanie od przejścia przez ścieżkę w hucie, inni od eksperymentów w centrum edukacyjnym Krystalium. 

Krystalium jest czynne codziennie, również w weekendy, w godzinach 9:00-17:00. Bilet dla osoby dorosłej kosztuje 27 zł,  ulgowy do 15 lat 21 zł, a dzieci do lat 3 wchodzą za darmo. Zapraszamy Was serdecznie!

 

huta julia

Udostępnij:

Inne posty