Szukaj
Close this search box.

Szkło kryształowe – fakty i mity.

Ludzie zakochują się w szkle kryształowym od pierwszego…rozszczepienia. Kryształ posiada niezwykłą umiejętność rozszczepienia światła, tworząc nierzadko bajeczne, świetliste wzory na naszych stołach czy ścianach. Materiał ten jest też miękki i plastyczny, dzięki czemu można na nim tworzyć wyjątkowe szlify, takie jak kultowy Ananas, minimalistyczna Linea czy geometryczne Łatki.

kolekcja aeris szkło kryształowe

Ołów w szkle kryształowym szkodzi zdrowiu – MIT!

Szkło kryształowe zawiera w swoim składzie między innymi ołów, dlatego właśnie odczuwamy w dłoniach przyjemny ciężar kryształowych produktów. Ołów odpowiada także za większy połysk kryształu oraz nadaje temu materiałowi plastyczności. Pierwiastek ten pełni ogromną rolę w procesie wytwarzania kryształu, jednak niektórzy obawiają się, że jest szkodliwy. Nic bardziej mylnego! Zawartość ołowiu, a raczej jego zmienionej postaci, czyli tlenku ołowiu, jest znikoma i w żadnym stopniu nie wpływa na ludzkie zdrowie.

Mycie szkła kryształowego w zmywarce jest zabronione – MIT!

Często słyszymy pytanie, czy można myć kieliszki, szklanki, misy kryształowe w zmywarce. Odpowiedź jest prosta: tak. Należy jednak pamiętać, aby używać delikatnych detergentów oraz ustawić łagodny program mycia. Ponadto, produkty nie powinny się stykać ze sobą – luźne rozstawienie kieliszków w odstępach gwarantuje ochronę powierzchni szkła.

Piec hutniczy rozgrzany jest do 1200°C – fakt!

Piec hutniczy, oprócz tego, że jest niezwykle widowiskowy, stanowi także podstawowe narzędzie służące wyrobowi kryształu. Do rozgrzanego do 1200°C pieca wkładana jest półpłynna masa. Masę tę nabiera się tzw. piszczelą hutniczą, czyli długą, ciężką rurką wykonaną z metalu. Masę szklaną należy nabierać etapami, dlatego też praca hutnika wymaga precyzji i cierpliwości.

Wszystko ze szkła kryształowego smakuje lepiej – fakt!

Produkty wykonane z kryształu to nie tylko wysoka jakość, to także poczucie stylu. Wino nalane wprost z lśniącej karafki do wysokiego, ciężkiego kieliszka smakuje naprawdę dużo lepiej, a szarlotka podana na talerzyku kryształowym wydaje się bardziej słodka niż zwykle. Szkło kryształowe to synonim klasyki, która aktualnie jest coraz bardziej ceniona, powraca w postaci stylu vintage, tak świetnie kontrastującego z dzisiejszym światem.

kieliszki kryształowe huta julia

Udostępnij:

Inne posty

Letnie przyjęcie w ogrodzie – ciekawe przepisy

Słońce leniwie leniwie przesuwa się po niebie, a ciepły letni wiatr muska twarze. To idealny czas na imprezę w ogrodzie, która na długo pozostanie w pamięci gości. Aby nadać jej wyjątkowy charakter, pora sięgnąć po kryształ i kilka naszych ciekawych przepisów.

Zobacz więcej

Najważniejsze trendy w szkle i krysztale

Świat szkła i kryształu nie podlega krótkim, krotochwilnym modom. Eleganckie, zakotwiczone w tradycji rzemieślniczej kryształowe zdobienie, odkrywa piękno szlifu i koloru, prezentując nieprzemijające piękno – czasem minimalistyczne, czasem bogato zdobione – zawsze zachwycające…

Zobacz więcej