Szukaj
Close this search box.

Jak pielęgnować kryształy? Poradnik nie tylko dla pasjonatów…

Jak dbać o kryształ

O piękne rzeczy należy się troszczyć po to, by dłużej nam służyły. Szkło kryształowe również wymaga takiej troski. Specyficzne właściwości szkła kryształowego powodują wyższy poziom miękkości szkła i mniejszą odporność na wysokie temperatury cieczy, w porównaniu do szkła sodowego. „Wymusza” to zatem na użytkownikach kryształowych wyrobów specjalną dbałość i pielęgnację swoich zbiorów.

Pamiętajmy, iż wyroby kryształowe są produktami jak najbardziej funkcjonalnymi, z których z powodzeniem korzystać można na co dzień. Nie muszą one zdobić wyłącznie półek czy witryn z zastawą w naszych domach. Jedyną zasadą w użytkowaniu jest nie używanie szkła kryształowego w połączeniu z bardzo gorącymi cieczami, tj. kawa czy herbata.

Odpowiednia pielęgnacja kryształowych produktów zapewni nam z kolei ich piękny, trwały wygląd, którym cieszyć się będziemy przez długie lata.

Jak dbać o kryształ
Pucharek z kolekcji MŁYNEK

W internecie funkcjonuje cała masa porad, w jaki sposób dbać o szkło kryształowe, jak je czyścić i zapobiegać matowieniu. Wiele z nich jest nie do końca uzasadniona i może nie gwarantować odpowiedniego zabezpieczenia szkła przed zniszczeniem. Polegając zatem na wieloletnim doświadczeniu specjalistów z Huty Szkła Kryształowego Julia, zajmujących się oczyszczaniem szkła kryształowego z wszelkich odpadów powstałych w procesie produkcji, kontrolujących jakość, a także dbających o ekspozycje sklepowe, postanowiliśmy podać kilka sprawdzonych i zapewniających pełną skuteczność sposobów na pielęgnację wyrobów ze szkła kryształowego, zarówno tego klasycznego, białego, jak i malowanego.

Jak dbać o kryształ

 

  1. Prawidłowe mycie wyrobów ze szkła kryształowego może odbywać się wyłącznie ręcznie. Nie zaleca się mycia delikatnych kryształów w zmywarkach, w których po kilku cyklach z pewnością wzbogacą się one o szereg rys i efekt matowej powierzchni szkła, a przy wyrobach kolorowych dojść może nawet do złuszczania się farby pokrywającej produkt.

  2. Przy myciu kryształów unikać należy detergentów o silnym działaniu chemicznym. Używajmy zatem delikatnych płynów do mycia naczyń.

  3. Do czyszczenia szkła kryształowego nie nadają się gąbki czy myjki o chropowatej strukturze i ostre narzędzia, które bardzo szybko spowodować mogą zarysowanie powierzchni szkła, czy zdrapanie farby z malowanych wyrobów. Najlepszym rozwiązaniem są miękkie ściereczki czy gąbki, nie pozostawiające na powierzchni czyszczonej włókien materiału lub po prostu własne dłonie.

  4. Nie należy dopuścić do pozostawienia na dłuższy czas opróżnionych i nieumytych wyrobów kryształowych, zwłaszcza używanych do przechowywania kolorowych alkoholi, które po wyschnięciu zostawią trudny do wyczyszczenia osad.

  5. Już letnia woda pozwoli na dokładne oczyszczenie wyrobów kryształowych z osadów czy kurzu. Nie zaleca się stosowania gorącej wody.

  6. Produkty o wąskiej szyjce i utrudnionym dostępie do wnętrza, najlepiej jest myć namoczoną w wodzie z delikatnym detergentem, miękką ściereczką, nawiniętą na nie posiadający ostrych krawędzi, drewniany patyk lub np. łyżkę.

  7. Umyty, dokładnie wypłukany w lekko ciepłej, czystej wodzie kryształ, najlepiej jest odstawić na ociekacz lub rozłożoną ściereczkę do wyschnięcia. Do wypolerowania użyć można suchego, miękkiego materiału, nie pozostawiającego włókien.

Powyższe rady ograniczają się do naprawdę prostych czynności, z wykorzystaniem minimalnej ilości dodatkowych środków, a stosowanie się do nich, zapewni odpowiednie zabezpieczenie szkła kryształowego przed zniszczeniem, spowodowanym niewłaściwą pielęgnacją. Oczywiście skutkuje to tym, iż jeszcze przez długie, długie lata cieszyć się będziemy charakterystycznym pięknym połyskiem i nadal dostrzegalnym załamaniem światła – pryzmatem, który powstaje po przejściu przez zdobienia promieni świetlnych.

Udostępnij:

Inne posty