Szukaj
Close this search box.

Historia wyjątkowego pucharu

Huta Julia z dużą satysfakcją podejmuje się współpracy przy ważnych, lecz nietypowych, wyjątkowych projektach. Pozwala nam to często na złapanie dystansu, poszerzenie perspektywy i stawienie czoła nowym, ciekawym wyzwaniom. Tak też było i tym razem…

Proj.: Sebastian Pietkiewicz – Huta Julia

Stowarzyszenie Bieg Piastów to podmiot, który rokrocznie, już od 1976 roku organizuje największy i najstarszy w Polsce Festiwal Narciarstwa Biegowego. Zawody rozgrywane co roku na kilku różnych dystansach cieszą się niesamowitym powodzeniem i skupiają podczas trwania festiwalu tysiące pełnych pasji zawodników, profesjonalnych sportowców i innych zainteresowanych z kraju i zagranicy. Całość imprezy odbywa się w Szklarskiej Porębie, na Polanie Jakuszyckiej, oddalonej o około 15 km od Huty Szkła Kryształowego Julia w Piechowicach.

Bieg Piastów i Huta Julia współpracują ze sobą na płaszczyźnie promocyjnej już od wielu lat, lecz to tegoroczny zimowy event był przyczyną pojawienia się nowego pomysłu na wspólny projekt. Postanowiono bowiem, że zwycięzcy koronnego dystansu 42. Biegu Piastów czyli trasy 50 km, w kategorii kobiet i mężczyzn, zdobędą unikatowe, zaprojektowane i stworzone specjalnie na tę okazję, kryształowe trofea sportowe.

Przy okazji realizacji procesu produkcji powstał film, ilustrujący ideę projektu oraz jego poszczególne etapy.

Aby pokazać pełne spektrum tej współpracy, publikujemy jeszcze krótki wywiad z projektantem w Hucie Julia – Sebastianem Pietkiewiczem, który jest autorem projektu pucharu i zdradził kilka faktów na jego temat, ze swojego artystycznego punktu widzenia.

Ile czasu zajęło projektowanie?

S. Projektowanie pucharu trwało dwa, może trzy tygodnie. Pierwszym etapem była oczywiście praca koncepcyjna i odręczne, wstępne szkice formy i szlifu wyrobu. Potem, wybraną formę ze szlifem rozrysowałem w skali 1:1 do dalszego zatwierdzenia.

Jaka była inspiracja wyglądu pucharu?

S. Puchar musiał być okazały i naprawdę spory, aby robił wrażenie i był adekwatny do wysiłku zwycięzców najdłuższego 50-kilometrowego dystansu. Kształt pucharu nawiązuje natomiast do odwróconej choinki, których na Polanie Jakuszyckiej nie brakuje. Temat zaprojektowania pucharu był mi również bliski z tego powodu, iż postanowiłem wziąć udział w tegorocznej edycji, poza tym stratowałem już 2 lata temu w Letnim Biegu Piastów, zatem mam sentyment do tej imprezy sportowej.

Co okazało się największą trudnością w projekcie?

S. Największą trudnością na wszystkich etapach procesu produkcji była wielkość pucharu! Aby trofeum było jak największe i nadal możliwe do wykonania, zaprojektowałem je zatem z dwóch części: czary pucharu oraz nogi, będącej jednocześnie stabilną podstawą. Oba elementy zostały trwale sklejone, po zakończeniu obróbki szlifierskiej i zdobniczej nad każdym z nich.

Ile było prób, zanim wydmuchano właściwy wyrób z gorącej masy szklanej?

S. Skrupulatnie przygotowaliśmy się do produkcji kryształu. Forma, którą wykonał z drewna bukowego nasz formiarz było odpowiednio dopasowana. Do realizacji projektu wybrano najlepszych specjalistów hutników. Dlatego też udało się za pierwszym razem osiągnąć już odpowiednią jakość wydmuchanego pucharu.

Ile ważył gotowy puchar?

S. Jego ciężar to 4 kg. To niezwykle dużo, jak na szkło kryształowe, które przez swoją dużą gęstość jest znacznie cięższe niż zwykłe szkło sodowe, przez co trudniejsze w formowaniu.

Jaką wysokość miał puchar?

S. Całe trofeum, razem z nogą mierzy 45 cm.

Puchary szczęśliwie trafiły do zwycięzców dystansu 50 km – w kategorii kobiet była to Monique Siegel, zaś wśród mężczyzn – Jiri Rocarek. Szczęśliwi zwycięzcy z pewnością zaskoczeni byli wielkością, ciężarem i wyglądem swoich zasłużonych trofeów.

Fot.: Bieg Piastów, Marcin Oliva Soto
Fot.: Bieg Piastów, Marcin Oliva Soto

Nam, pozostaje już w tej chwili miłe wspomnienie w postaci powyższego filmu i niniejszego artykułu oraz oczekiwanie na kolejne niezwykłe projekty, w których z pewnością weźmiemy udział w najbliższym czasie.

Udostępnij:

Inne posty